TÜRKİYE’DE YAS İLAN EDİLDİ

0
309

3 gün ulusal yas ilan edildi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 86 kişinini hayatını kaybettiği 186 kişinin yaralandığı Ankara’daki patlamanın ardından 3 gün ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Ankara’da 86 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından toplanan güvenlik zirvesi sona erdi.

Zirve sonrası açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, son dönemde şehit düşenler ve Ankara’daki patlamalarda hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan ettiklerini açıkladı.

Davutoğlu, Ankara‘daki saldırıya ilişkin “Bu saldırının 2 canlı bombayla yapıldığına dair çok ciddi emaraler bulunmuş durumda” bilgisini de paylaştı ve ekledi: “Bütün siyasi partilere bir daha sesleniyorum; Teröre karşı omuz omuza duralım. Gelin, teröre karşı ortak bir tavırda buluşalım. Bu çerçevede sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’yle tekrar buluşmayı planlıyorum.”

Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları;

-Bu saldırı ülkemizin bütününe yapılmış bir saldırıdır. Türkiye, ateş çemberi içinde istikrarını korumayı başaran örnek bir ülkedir.

-Bu saldırıyla ülkemizin istikrarına doğrudan bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

-Normal bir haftasonu yaşayan vatandaşlarımız bu acıyı içlerinde hissetmiştir.

-Bu saldırı demokrasimize yapılan bir saldırıdır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum.

-Bugün aldığımız kararla cumhurbaşkanımızla istişare sonunda 3 gün ulusal yas ilan etme kararı aldık

-86 kişi hayatını kaybetti. Bu saldırı kimin tarafından yapılmışsa hepsi ortaya çıkarılacaktır.

-Bugünlerde her türlü provokasyonlara karşı birliğimizi ve beraberliğimizi korumanın vaktidir.

-Patlamalar 2 ayrı canlı bombanın sebep olduğu sanılıyor

-Buradan siyasi parti liderlerine AK Parti Başkanı olarak hitap etmiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak teröre karşı orta bir tavır almamızı, söylemlerimiz dikkat etmemiz çağrısında bulunuyorum.

-Bugün teröre karşı dayanışma günüdür. Teröre karşı orta tavır almalıyız. Omuz omuza vermeliyiz

-Medyamızın terör saldırıları konusunda duyarlı olacağına inanıyorum. Halkımızı korumak hepimizin ortak sorumluluğu. Bu terör propagandalarına karşı toplumsal duyarlılığı sağlayalım.

-“Ümit ederim ki bu yaşadığımız acı olay, halkımızın birliği ve beraberliğinin tahkim edilmesine, ülkemizin geleceği konusunda ortak kader inancımızın yaygınlaşmasına, omuz omuza vermemize ve gelecekle ilgili olarak terörden azade bir Türkiye, terörden azade bir Ortadoğu, terörden azade bir dünya kurmamıza vesile olur.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER