2 Milyon Suriye’li Daha Türkiye’ye Gelecek

0
300

Türkiye’nin 2 milyon Suriyeli mülteci daha alacağı Alman basınında yer aldı.

Alman Die Zeit gazetesi Türkiye’nin 2 milyon Suriyeli mülteciye daha kapılarını açacağı haberini yaptı. Avrupa Birliği ve Türkiye’nin Frontex kapsamında Yunanistan sınırlarının korunmasını planladığını ve Türkiye’nin 2 milyona yakın Suriyeli mülteciyi daha almaya hazırlandığını yazdı.

Yunanistan ve Türk güvenlik birimlerinin Frontex koordinasyonunda Ege kıyılarında mültecileri takip edeceği, insan kaçakçılığı yapan gemilerin durdurularak, mültecilerin tamamının Türkiye’ye geri gönderileceği yer aldı.

TÜRKİYE’DE YENİ KAMPLAR KURULACAK

Türkiye’den deniz yoluyla Avrupa’ya gelen 350 bin mülteciden sadece 50 bininin Türk Sahil Güvenlik birimlerince durdurulduğuna  yer verilen haberde, Türkiye’de iki milyona yakın mültecinin barınabileceği  6 yeni kamp kurulacağı ve AB’nin de bu kampların kurulmasına maddi destek vereceği kaydedildi. Avrupa Birliği’nin Türkiye’den mültecilerin uyumu ve iş hayatına katılmaları konusunda ciddi adımlar atmasını da istediği belirtiliyor.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ 500 BİN MÜLTECİYİ ALACAK

Türkiye’de kurulacak kamplardan AB ülkeleri 500 bin dolayında mülteciyi alma konusunda taahhüt veriyor. Alınacak mültecilerin kaçak yollar yerine, legal olarak bu ülkelere getirilmesi planlanıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA GÖRÜŞÜLECEK

Söz konusu planı AB ve Türk yetkililerin geçen hafta Brüksel’de görüştükleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi günü (yarın) Brüksel’de yapacağı temaslarda konunun ele alınacağı belirtiliyor. AB’nin beklediği gibi tarafların politik olarak da plan üzerinde anlaşması durumunda, plana Ekim ayı ortalarında yapılacak olan AB zirvesinde kesinleştirilerek, en kısa sürede uygulanmasına geçilecek.

 

Ahmet YILDIRIM – ALMANYA / DHA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER