Son Dakika: TSK ” Suriye Sınırında Hava Aracı Düşürdük”

0
400

TSK’dan Flaş Açıklama: Suriye sınırında ‘hava aracı’ düşürüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri internet sitesinde yayımlanan açıklamada, ‘Ülkemiz hava sahası içinde, milliyeti bilinmeyen bir hava aracı tespit edilip 3 kez ikazdan sonra düşürülmüştür’ denildi. TSK’nın açıklamasında araçla ilgili başka bir detaya girilmezken, ajanslar bunun bir insansız hava aracı (İHA) olduğunu duyurdu

Kilis‘in merkeze bağlı Deliosman Köyü yakınlarında sınırın sıfır noktasındaki olay saat 12.30 sıralarında meydana geldi. Suriye‘nin, PKK’nın bu ülkedeki kolu PYD kontrolündeki bölgede uçan ve hangi ülkeye ait olduğu bilinmeyen İHA, Türkiye tarafından düşürüldü. İnsansız Hava Aracı’nın düşmesinin ardından bölgeye çok sayıda asker sevk edildi. Askerler bölgede önlem alırken, bazı komutanlar da askeri helikopter ile sınır hattına geldi ve incelemede bulundu. Sivillerin yaklaşmasına izin verilmeyen bölgede incelemeler devam ediyor.

3 KEZ İKAZ EDİLDİ, ARDINDAN DÜŞÜRÜLDÜ

Genelkurmay Başkanlığı da konuya ilişkin internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada İHA’nın hangi ülkeye ait olduğunun bilinmediği ve angajman kuralları kapsamında ateş edilerek düşürüldüğü belirtilerek şöyle denildi:

“Bugün Suriye sınırında ülkemizin hava sahası içerisinde milliyeti bilinmeyen bir hava aracı tespit edilmiş; üç defa ikaz edilmesine rağmen hareketine devam etmesi üzerine, sınırda devriye görevi icra eden uçaklarımız tarafından angajman kuralları çerçevesinde ateş edilerek düşürülmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine verilen görevi angajman kuralları çerçevesinde kararlılıkla uygulamaktadır.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER