Son Dakika : Görmez’den İzdiham Açıklaması

0
299

Görmez: İran kendi hacılarını ülkeye taşımak isteyince o rakam ortaya çıktı

Mina‘daki Şeytan taşlama faciasına ilişkin açıklamada bulunan Diyanet İşleri Başkanı Görmez: ” İran’ın ‘Mina’da 4 bin 700 kişi vefat etti’ iddiası çok abartılı.. Sadece İranlı vefat eden hacıların sayısı ilan edildiğinde sadece 48 idi ama şimdi 400’ü aşkın. Başka hiçbir ülke hacılarını kendi ülkesine istemedi. Herkes orada defnetti. Ama İran kendisi bizzat hacılarını uçakta kendi ülkesine taşımak istediği için o sayı öyle ortaya çıktı” dedi.

Suudi Arabistan yetkililerinin açıklamalarına göre Şeytan taşlama sırasında toplam 769 kişi hayatını kaybetmiş, 934 kişi de yaralanmıştı

Rapor Hazırladık, Suudi Arabistan Yetkililerine Vereceğiz

“Olayın yaşandığı yerde bir komisyon marifetiyle bir heyet oluşturarak, görgü tanıklarını bizzat dinledik. Bir rapor hazırladık ve bitirmek üzereyiz. Onu hem Suudi Arabistan makamlarına vereceğiz hem de kendimizde bunu Hac Bakanlığıyla ayrıca paylaşacağız”

Kabe Etrafına Gökdelenler Yerine Uydu Kentler Olabilirdi

“Özeleştiri yapma hususu, İslam’ın bize emrettiği bir şey aslında. Biz her sene bu ibadet yapıldığı için her sene gördüğümüz en küçük bir aksaklığı kardeşlerimize yüksek nezaket içinde ifade edilerek onun düzeltilmesi sağlansa hep mükemmele doğru gideriz. Kabe’yi saran büyük gökdelenler yerine, her biri bizim için tarihi büyük değer taşıyan o dağları eriterek yerine gökdelenler dikmek yerine Cidde ve Medine düzlüklerinde milyonlarca insanı alabilecek uydu kentler kurulabilirdi.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER