Şirketlerin, Firmaların E-Ticaret ve Web Siteleri İçin Sosyal Medya Kullanımı

0
238

Şirketlerin, Firmaların E-Ticaret ve Web Siteleri İçin Sosyal Medya Kullanımı

Şirketlerin, firmaların e-ticaret ve web siteleri için Facebook, Twitter, Google Plus, İnstagram, Pinterest, Tumblr, Linkedin gibi sosyal medya araçlarının kullanımı üzerine açıklayıcı bir yazımızdır

Günümüzde daha gelişmekte olan sosyal medya araçları, şirketlerin, kurumların, firmaların ve şahısların iletmek istedikleri mesajları kısa, basit bir yolla bir çok kişiden oluşan kitlelere ulaştırabilmenin aracısı olmuşlardır. Facebook, Twitter, Google Plus, İnstagram, Pinterest, Linkedin, Tumblr ve gün geçtikçe eklenen yenileri uzmanlık gerektiren bir boyuta ulaşmışlardır. Bunun nedeni geliştirmekte olduğunuz, marka, e ticaret sitesi, uygulamalar, tanıtmak istediğiniz hizmetler için geniş ve işe yara bir alan olmasıdır.

Sosyal medya güncelliğini uzun seneler bitirmeyecek şekilde yükselerek yoluna devam etmektedir.

Sosyal Medya Uzmanlığının Önemi

Sosyal medyada aynen gerçek hayatta olduğu gibi konuşmalar, ilişkiler, karşılıklı bilgi alış verişleri, paylaşılmış düşünceler ve genel ilgi çeken şeylerde yerleşip kökleşmektedir. E Ticaret,kurumsal web firmaları, kurumları, şirketleri projelerini, ürünlerini geniş kitlelere sosyal medya aracılığıyla hızlı bir şekilde duyurabilmektedirler. Bunu sosyal medya uzmanlığı yapan Megesoft gibi firmalar aracılığıyla yapanlar daha hızlı ve etkili sonuçlara ulaşmaktadırlar.

Sosyal Medyanın Ortak Özellikleri

Sosyal medyayı anlayabilmek için yeni online medya türlerini incelemek gerekmektedir.

Bu online medya türlerinin çoğu şu ortak özellikleri paylaşmaktadır (Akar 2010: 18):

1) Katılımcılık: Sosyal medya, ilgili olan herkesten geri bildirim almayı ve herkesin katkı sağlamasını teşvik etmektedir. Medya ve izleyici arasındaki çizgiyi bulanık hale getirir.

2) Açıklık: Sosyal medya hizmetlerinin çoğu katılım ve geri bildirime açık olmakla birlikte bilgi paylaşımını, oylamayı ve yorum yapmayı desteklemektedir (Yamamoto ve Şekeroğlu 2014:13).

3) Karşılıklı iletişim: Geleneksel medya genel anlamda tek yönlü bir iletişimi benimsemekte iken, sosyal medyada “iki yönlü iletişim” daha iyi görülmektedir.

4) Topluluk oluşturma: Sosyal medya, daha hızlı ve etkili iletişimi gerçekleştirmede toplulukları olanaklı hale getirmektedir (Yamamoto ve Şekeroğlu 2014:13).

5) Bağlantılık: Çoğu sosyal medya türü diğer sitelerle, kaynaklarla ya da kişilerle bağlantı kurma yoluyla bağlantılık boyutu kazanmakta ve büyümektedir.

Sosyal Medyanın E Ticaret Ve Kurumsal Web Sitelerine Avantajı Nelerdir?

1) Sosyal medya firmaların ürünleri için hızlı ve günceldir.

2) Sosyal medya e ticaret veya kurumsal web sayfanızın gösterimi ucuz maliyetli olur.

3) Sosyal medya da edindiğiniz yer güvenilirdir.

4) Sosyal medya üzerinden anında iletişim kurulabilme olanağından dolayı iletişimi kolaylaştırabilir.

Sosyal Medyanın E Ticaret Ve Kurumsal Web Sitelerine Dezavantajı Nelerdir?Kaynak: Megesoft.net (E-Ticaret, Web Tasarım, Hosting) – Haberin devamı Şirketlerin, Firmaların E-Ticaret ve Web Siteleri İçin Sosyal Medya Kullanımı

Kaynak: Toodex Emlak İlan – Haberin devamı Şirketlerin, Firmaların E-Ticaret ve Web Siteleri İçin Sosyal Medya Kullanımı

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER