NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ ?

0
713

KÖREBE !
Bir başkadır içkili ortamlar. Birkaç kadeh ile başlarsın. Kontrollü ve sakinsindir. Bir süre sonra başlar keyifli saatler. Kadehler daha bi çabuk çekilmeye, tokuşturulmaya başlar. Yüzünü gözünü buruşturarak içenler bile, şerbet gibi içerler artık. Yan masa, diğer masa, beriki masa… Hareketlenirler hep birlikte. Önce hafiften sanat müziği nameleri kaplar mekanı. Sonra eşlik ederler hiç tanışmamış kişiler birbirlerine. Artık dumanlıdır kafalar. Masadan masaya kalkar kadehler ” ŞEREFE ” . Sanırsın herkes tek bir aile !?

Yaşamı boyunca taşın altına elini sokmayı bırak, taşın yanından bile geçmeyenler, sosyalleşirler birden. Yahu derler ” Ne olacak bu memleketin hali? ” Demekle kalsalar iyi! Kurtarmak için çözümler üretilir! Biraz daha ilerler akrep ile yelkovan. Biraz daha alkol yol alır kanda. Beyinler artık gelmiştir yola! Kahrolsundur artık faşizm, yaşaşın halkların kardeşliği!? Devrim türküleri kaplar her yeri. Hançerinden bağırlar hep birlikte. Devranları döndürürler. Bazıları birkaç kişi asarak kurtarır ülkeyi! Akrep ile yelkovan erişemezler bu hıza. Birbiri ardına sıralanır yoldaşlık türküleri. Eller kenetlenir, havaya kaldırılır. Ben seni çok sevdim ve bolca öpüşülür. Gitmeden önce ise nedense final Hep Karlı kayın ile son bulur. Ertesi gün geçmezler yine taşın yanından. Oysa dün gece devrim bile yapmıştık hep birlikte!!

Uzar gider bu hikaye. Benim anlatmak istediğim ise bu bir oyun ve adı KÖREBE.
Dün gece oturdum Facebook ‘a. Bir arkadaşım ”benden size” diye Karlı kayın şiirini paylamıştı. Biraz önce yukarıda anlattım ya! Onları yaşayarak gelmiştim eve. Şiiri de okumuştuk yine çakmalar eşliğinde.

Yorum yazarken değerli arkadaşıma, bir baktım şiir olmuş sonunda.

SARHOŞ !
Salaş bir meyhaneye gittim bu akşam yine.
Doldurduk kadehleri delicesine.
İçtik derine indik, derine indikçe daha çok içtik.
Geldi saati tüm meyhanenin .
Başladım söylemeye tam yerindedir.
Karlı kayın ormanın da yürüyorum geceleyin.
Efkarlıyım efkarlıyım
Elini ver nerde elin?
…..
Katıldı bana tüm içenler
Sahte idi aslında elini verenler.
Ben gerçektim biliyordum bunu
Sarhoşlukla tutmuştum onu bunu.
Ayıl dedim Serdar Kendine gel,
Sana katılanların çoğu dönekler.
Kadehime baktım dibinde vardı rakı
Çektim tek seferde, artık yolu bulmalı !
Yarın sabah ben yine bendim.
Başladım söylemeye tam yerindedir.
Karlı kayın ormanın da yürüyorum geceleyin.
Efkarlıyım efkarlıyım
Elini ver nerde elin?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER