Mekke’de Şok İddia

0
680

Hac’da 4173 kişi öldü iddiasına Suudi Arabistan’dan açıklama geldi.

Suudi Arabistan‘da Perşembe günü Mina‘da yaşanan izdihamda hayatını kaybedenlerin sayısının 4173’e yükseldiğini açıkladığı ileri sürüldü. Suudi yetkililer daha sonra bu açıklamanın yapıldığı Sağlık Bakanlığı sitesinin eski site olduğu ve hacklendiğini açıkladı.

Mekke‘de şeytan taşlama sırasında yaşanan izdihamda 769 hacı adayının hayatını kaybettiği Suudi yetkililer tarafından açıklanmıştı. Ancak başta İran, Pakistan ve Endonezya, ölü sayısının çok daha fazla olduğunu açıklamış, kendilerine gönderilen fotoğrafların bini aştığını ifade etmişti. En büyük iddia ise İran‘dan gelmişti. İran, faciada 4 bin 700 hacı adayının can verdiğini öne sürdü.

Facia sonrası Suudi Kral, Belediye Başkanı, Hac Bakanı ve Mekke emniyet müdürü’nü görevden almıştı. Ölü sayısıyla ilgili iddialar sonrası Suudi yetkililer gerçek rakamı açıklamak zorunda kaldı. Suudi arabistan Sağlık Bakanlığı, Perşembe günü Mina’da yaşanan izdihamda hayatını kaybedenlerin sayısının 4173‘e yükseldiği açıkladı.

Ancak bu açıklamadan sonra ikinci bir açıklama yapan Suudi yetkililer, bu bilginin paylaşıldığı sitenin eski olduğunu ve hacklendiğini söylediler. Bu açıklamadan sonra ise insanların kafası daha çok karışmış durumda.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER