MegaNet: IP adressiz internet nasıl çalışacak

0
261

MegaNet: IP adressiz internet nasıl çalışacak

MegaUpload ve Mega’nın kurucusu Kim Dotcom’un IP adressiz internet projesi, nasıl işleyecek?

Birkaç tuş dokunuşuyla sayısız bilgiyi önümüze getiren internet, yakın geçmişin en önemli icatlarından bir tanesi. Ancak internet aynı zamanda kötüye kullanılabilen, kusurlu bir araç. Kim Dotcom, MegaNet ile bunu değiştirmeyi umuyor.

Dotcom’a göre MegaNet, bildiğimiz internetin daha iyi bir sürümü olacak. Güçlü uçtan-uca şifreleme sunacak olan yeni bağlantı, IP adresiyle çalışmayacak ve merkezi olmayan yapısı sayesinde “insanlar tarafından, insanlar için” yaklaşımını kabul edecek. Bir başka deyişle devletler tarafından yönetilemeyecek.

MegaNet nedir?

MegaNet kısaca devletin kontrolünden, hacker’lardan ve internette bıraktığımız verileri kullanmak isteyenlerden arınmış bir internet. Dotcom, MegaNet’i gerçeğe dönüştürmek için halihazırda kullandığımız teknolojilerin birinden faydalanmak istiyor: Akıllı telefonlar.

Dotcom‘un planı, milyonlarca telefonun işlem gücü, depolama ve bant genişliğinden faydalanmak. Her kullanıcı, telefonunu kullanmadığı zamanlar için belirli bir miktarda veri bağışında bulunacak. Böylece verileri depolamaya ve dünyanın farklı köşelerine göndermeye yarayacak bir havuz oluşturulmuş olacak. MegaNet‘in çalışma mantığı botnet’lere benziyor; ancak burada iyi niyetli olmayan bir hizmet sözkonusu.

MegaNet, veri paketlerini güçlü bir şifreleme yoluyla şifreleyerek veri sızıntılarını engellemeyi amaçlıyor. MegaNet, Bitcoin işlemlerinde kullanılan “blockchain” teknolojisinden de faydalanacak. Teknolojinin MegaNet için modifiye edilen sürümü, bugünkü geleneksel sunucu teknolojisine gerek kalmadan, dosyalara her zaman ulaşabilmenizi sağlayacak.

MegaNet, sunucular yerine dünya çapında dağıtılmış veri parçalarından oluşacak.

MegaNet’e gerek var mı?

Yapılan araştırmalar, internetten alışveriş yapanların kendilerini güvende hissetmediğini söylüyor. Dahası ABD’nin yaklaşık yüzde 40’ı, internet etkinliğinin hükümet tarafından izlendiği konusunda “endişeli” ya da “çok endişeli“. Benzer şekilde kullanıcılar, cep telefonlarının izlendiğini düşünüyorlar.

Bir başka sorun ise internetin kimin kontrolünde olduğu. İnternet kimsenin kontrolünde olmasa da ABD, son yıllarda internetin bekçiliğini yapmaya başladı. Dahası bunu yapan, sadece ABD değil.

MegaNet’in tek amacı hacker’lardan ve gözetlemeyi seven devletlerden uzak bir internet oluşturmak değil. Dotcom, MegaNet ile “dokunulmaz” bir internet oluşturmak istiyor. IP adresleri bulunmadığından kişiler ve web siteleri hack’lenemiyor. MegaNet ile DDoS saldırıları düzenlemek veya tek bir ülkenin kararıyla web sitelerini kapatmak imkansız hale geliyor.

Kaynak: http://www.chip.com.tr/haber/meganet-ip-adressiz-internet-nasil-calisacak_60872.html

Kaynak: Megesoft.net (E-Ticaret, Web Tasarım, Hosting) – Haberin devamı MegaNet: IP adressiz internet nasıl çalışacak

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER