Kurtuluş Mücadelesi Avcılar’da “Sivas1919” ile Yeniden Canlandırıldı

0
475

Kurtuluş Mücadelesi Avcılar’da “Sivas1919” ile Yeniden Canlandırıldı

Sivas Kongresi’nin 96. Yılında Avcılar Belediye Konservatuarı tiyatro bölümü tarafından Barış Manço Kültür Merkezi’nde “Sivas1919” tiyatro oyunu ile Sivas Kongresi’ni de içine alan kurtuluş mücadelesi yeniden canlandırıldı.

Tiyatro oyunu öncesi bir konuşma yapan Avcılılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, Sivas’ın ‘Ulusal Mutabakat’ın ilan edildiği şehir olduğunu belirterek; “Sivas Ulusal Kurtuluş Savaşının başladığı, kurtuluş ve kuruluş için Anadolu halklarının örneği görülmemiş bir anlayış ve özveriyle bir araya geldiği, emperyalizme karşı ‘Ulusal Mutabakat’ın ilan edildiği şehirdir. Bir başka deyişle Cumhuriyetimizi oluşturan ulusal birlik ve bütünlüğümüzün kurulduğu ve bütün dünyaya ilan edildiği yerdir. Sivas Kongresi kurtuluş hareketinin ulusallaşması ve ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması sürecinde atılan önemli bir adımdır.
Bizler, onurlu bir tarihe sahip olanlar, ülkemizin için hiçbir özveriden kaçınmadan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük emanetine sonsuza kadar sahip çıkacağız. Bu duygu ve düşüncelerle 4 Eylül 1919 tarihinde ‘Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı’ Sivas Kongresi’nin 96. Yıldönümünü kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla ve minnetle anıyorum” dedi.

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, oyunu sahneleyen Avcılar Belediye Konservatuarı öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ederek, teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER