KAPIYI AÇMAYANA ÖLÜM

0
602

KAPIYI AÇMAYANA ÖLÜM

duvar

 

Kobani’de istihbarat servislerinden ‘şehir savaşı’ eğitimi alan PKK, Cizre’de de aynı taktiği kullandı. Evler arasında kaçış zincirleri oluşturan örgüt, güvenlik güçlerinin yer tespitini zorlaştırmak için duvarlarda açtığı deliklerlerden kurşun yağdırdı. Tehditle içerisinde sivillerin olduğu her ev mevzi, her sivil de canlı kalkan olarak kullanıldı. yakalanmamak için vatandaşları kapı ve pencerelerini açık bırakmaya zorladı. Kapılarını açmayan evlere ateş açıldı. Cizre’de Kobani’de şehir savaşlarında yürütülen tüm yöntemleri kullandı. PKK Cizre’de Kobani yöntemiyle kaçak savaştı. Güvenlik güçleri duvarlarda açılan kurşun deliklerinden ateş altına alınırken namlu alevini göremeyen güvenlik güçleri saldırının nereden geldiğini tespit etmekte zorlandı . Çatışmalarda namludan çıkan ateşi hedefleyerek vuran polis ve askere, evlerin duvarlarına açılan 50 santimetrelik kurşun deliğinden ateş edildi. Kurşun deliklerinden sokağı izleyen teröristler menzillerine güvenlik unsurları geldiğinde ateş açtı.

SALDIRILAR HIZ KESMİYOR

cizre-çatışma

70 kişilik dağ kadrosunun eğittiği 200 YDG-H mensubu sokaklara hendekler kazarak mayınlar döşedi, bölgedeki 16-17 yaşındaki teröristleri de saflarına katan örgüt, güvenlik güçlerine 400 ila 600 kişilik bir silahlı kuvvetle saldırdı. Sokağa çıkma yasağı ara ara ilan edilen Cizre’de polis ve asker henüz ilçeyi terk etmedi. Cizre’nin temizlenmesi için daha uzun süreye ihtiyaç bulunduğu, Yüksekova, Şemdinli, Silopi başta olmak üzere bazı ilçelerde benzer örgütlenmeye giden YDG-H’nin psikolojik olarak çökertileceği belirtildi.

Teröristler yakalanmamak için ilginç yöntemlere başvurdu. Cizre’de evlerin yan yana oluşundan faydalanılarak halka zorla kapı-pencereler açık bıraktırıldı ve evler arasında pencereden pencereye, bahçeden bahçeye önceden hazırlanmış yollar üzerinden geçişler yapılarak bir kaçış zinciri oluşturuldu.

112’YE 100 TUZAK

112

Teröristler 112 Acil Servis’e 100’ün üzerinde çağrı yapılarak çatışmaya çekilmek istendi. Polis ve Ambulanslar alınan çağrıları dikkatli değerlendirerek çoğunun ardından gittikleri güzergahta saldırıya uğradılar. Böylelikle teröristler bölgede sosyal devletin görevlerini yerine getirmesini de engelleyerek, bugün gündeme getirilen “cenazeler bile alınamadı” gibi algı operasyonlarının yaratılmasını sağladılar. Yine son günlerde gündeme getirilen “özel harekatçıların bıraktığı bombayla ayakları kopan çocuk” iddiasının da gerçeği yansıtmadığı, çocuğun bir araba lastiğine PKK tarafından yerleştirilen mayının patlaması sonucu yaralandığı öğrenildi. Ancak yürütülen bu algı operasyonu sosyal medyada başarılı oldu.

TSK VE POLİS HAZIRpolis-asker-cizre

Cizre’de 4 Eylül’de ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla başlatılan temizlik operasyonunda 800 Özel Harekat Polisi, bin 700 polis memuru, 35 Kobra zırhlı personel taşıyıcı, 30 TOMA, 50 zırhlı Land Rover araç, 6 zırhlı kepçe ile yer alırken, TSK ise operasyona havadan 3 insansız hava aracı, 8 jandarma komando timi (yaklaşık 150 asker), 8 tank, 8 Cobra, 8 Kirpi araçla destek verdi. Operasyonda telsiz görüşmelerinden 60-70 terörist kod adı tespit edildi. Bu teröristlerin 3 ila 10 kişilik grupları yönlendirdiği düşünüldüğünde, operasyonda 400 ila 600 silahlı terör unsuruna karşı mücadele verildi. 70-80 kişilik dağ kadrosunun eğittiği 200 YDG-H mensubu sokaklara hendekler kazarak mayınlar döşedi. Belediyenin yol yapımı için getirdiği ağır taşlardan oluşturulan bazı barikatları 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan gönderilen tanklarla söküldü ve ulaşılan EYP’ler imha edildi.

PKK’DAN SİVİL İTAATSİZLİK ÇAĞRISI

 

Güvenlik güçlerinin operasyonuna karşı PKK bölge halkını sivil itaatsizliğe ve canlı kalkan olmaya zorladı. Destek vermeyenler ise tehdit edildi ve PKK’ya hedef oldu. Güvenlik güçlerinin bölgede yürüttüğü operasyon ve çatışmalarda HDP ilçe teşkilatı üyelerinin sık sık sivil halkla beraber gelip araya girerek canlı kalkan oluşturduğu öğrenildi. Cizre’de olağanüstü şartlarda gerçekleşen operasyonda 8 günün ardından bölge hendeklerden mayınlardan tamamen arındırılamadı. Ancak 8 gün sonra kaldırılan sokağa çıkma yasağı aralıklarla devam ederken polis ve asker Cizre’den de çekilmedi. Polis ve askerin teröristlerin bu süreçte güç kazanmasını engellemek üzere bölgede bulunduğu ve emir halinde göreve hazır oldukları bildirildi.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER