İstanbul’da Facia! Ölenlerin Sayısı 10’a Yükseldi

0
620

İstanbul’da facia! Ölenlerin sayısı 10’a yükseldi

İstanbul’da, metil alkolden etkilenen 10 kişinin hayatını kaybettiği, içki ürettiği, temin ettiği ve sattığı iddiasıyla gözaltına alınan kişi sayısının 15’e yükseldiği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, alkol zehirlenmesi nedeniyle Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde tedavi altına alınan Ercan Tümey, 22.00 sıralarında hayatını kaybetti.

Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin söz konusu ölüm üzerine, Adli Tıp Kurumu ile irtibata geçti ve son 3 günde, Tümey’in dışında 8 şüpheli ölümün daha metil alkolden kaynaklandığını tespit etti.

Metil alkolden etkilenen Serdar Milyoner, Serhan Kayaer, Orhan Kutukız, Naci Çiftçi, Reis Gezer, Mustafa Mekik, Yılmaz Aydın ve kimliği belirlenemeyen 45-50 yaşlarında bir erkeğin de hayatını kaybettiği saptandı.

Haseki Hastanesi‘nde tedavi gören Mustafa Akçay da yaşamını yitirdi. Akçay’ın hayatını kaybetmesiyle sahte içkiden ölenlerin sayısı 10’a yükseldi.

istanbulda-sahte-icki-faciasi-8-kisi-hayatini-kaybetti-haber-avcilar-raki-viski-operasyon

Bunun üzerine, Küçükçekmece, Esenler, Bağcılar ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde operasyon düzenlendi. Sahte içki ürettiği, temin ettiği ve sattığı iddiasıyla V.O, E.O, İ.K, H.B, E.T, M.Y, İ.B, M.Ş, İ.A, S.Y, N.B, M.K, A.K, S.K. ve A.K. gözaltına alındı. Bu şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, alkol imalatında kullanılan düzenekler ve çok sayıda sahte içki ele geçirildi.

Yetkililer, çok sayıda sahte içkinin piyasaya sürülmüş olabileceğini belirterek, vatandaşları, şüphe duydukları içkileri tüketmemesi konusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 18 Ekim’den bu yana hastanelere müracaat eden 47 kişinin, alkol zehirlenmesinden etkilendiği ve bu kişilerden 6’sının hayatını kaybettiği belirtilmişti. Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, sahte içki ürettiği, temin ettiği ve sattığı iddiasıyla 10 kişiyi gözaltına almıştı.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’da son 10 günde benzer şikayetlerle hastanelere başvuran ve yapılan tetkiklerinde alkol zehirlenmesinden etkilendiği anlaşılan 47 kişiden, 6’sının hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kentteki çeşitli hastanelere başvuran 47 kişinin benzer nedenlerle alkol zehirlenmesinden etkilendiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“18 Ekim 2015 tarihinden bu yana hastanelerimize müracaat eden 47 kişinin benzer nedenlerle alkol zehirlenmesinden etkilendiği anlaşılmış olup, bu vatandaşlarımızdan 6’sı maalesef hayatını kaybetmiştir. Hastalarımızdan 5’i kendi isteğiyle hastanelerimizden ayrılmış olmakla beraber, 18’i tedavi süreçleri tamamlanarak taburcu edilmiştir. 23 hastamızın ise hastanelerdeki tedavisi devam etmektedir. Bu hastalarımızdan 7’sinin hayati tehlikesi mevcuttur. Zehirlenme vakalarının nedeninin ortaya çıkarılması için yatan hastalardan alınan numuneler incelenmek üzere ilgili laboratuvarlara gönderilmiştir.”

istanbulda-sahte-icki-faciasi-8-kisi-hayatini-kaybetti-haber-avcilar

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki kriz merkezinden tüm gelişmelerin yakından takip edildiği vurgulanan açıklamada, emniyet birimleriyle gerekli bilgi paylaşımının da yapıldığına işaret edildi.

Açıklamada, “Hasta vatandaşlarımızın yakınları da tedavi süreçleriyle ilgili olarak sürekli bilgilendirilmektedir. Gelişmeler doğrultusunda kamuoyuna gerekli açıklamalar yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER