İstanbul Tıp, Cerrahpaşa Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri Avcılar Kampüsü’ne taşınıyor

0
945

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Yönetim Kurulu’nun aldığı karara göre, İÜ İstanbul Tıp, Cerrahpaşa Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri’nin Temel Bilimler Bölümleri Avcılar Kampüsü’ne taşınacak. 

İstanbul Üniversitesi’nin bir süredir gündeminde olan Tıp Fakülteleri’nin yerleşke değişimi projesi 4 Haziran’da yapılan İÜ Yönetim Kurulu toplantısında karara bağlandı. Yönetim Kurulu’nda alınan karara göre Temel Bilimler Bölümleri üniversitenin Avcılar Kampüsü’ne taşınacak. İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Zeynep Solakoğlu’nun verdiği bilgilere göre, Temel Bilimler Bölümleri Avcılar Kampüsü’ndeki konteynerlarda ders yapacak. Kararın kesinleşmesi üzerine İstanbul Tıp Fakültesi akademisyenlerinin Akademik Kurulu’nun toplanması talep etti ve bir imza kampanyası başlatılacağını duyur. Solakoğlu, mimar heyetlerinin bölüm başkanlıklarıyla temasta olduğunu kaydetti. İTF Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkan’ı bu sabah mimar heyetiyle görüştü. Mimar heyetinin, Avcılar Kampüsü’nde de planlamalar yaptığı öğrenildi.

Karar süreci nasıl işledi

Prof. Dr. Raşit Tükel’in İÜ Rektör seçimlerini kazanmış olmasına rağmen cumhurbaşkanınca rektör olarak atanmamasından bu yana okulda bir yönetim krizi olduğu görülüyor. 4 Haziran’da yapılan Yürütme Kurulu toplantısına 3 fakültenin dekanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, 3 fakültenin de Temel Bilimler Bölümleri’nin Avcılar Kampüsü’ne taşınması kararı alındı. Karar alma süreçlerinde öğrenciler ve öğretim görevlileri  dışarıda bırakıldı. Öğrenciler ve akademisyenler yönetimin aldığı kararlara tepkili.

kaynak genç gazete

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER