DİGİTÜRK CEMAAT MEDYASINI SANSÜRLEDİ

0
456

TGC: Digitürk’ün tutumu basın özgürlüğüne aykırıdır

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Digitürk’ün bazı yayın organlarını platformundan çıkarması üzerine yaptığı açıklamada, “Bu, basın özgürlüğüne aykırıdır. Hukuksuz uygulamadan vazgeçilmelidir” dedi

Digitürk’ün bazı yayın organlarını platformundan çıkarması üzerine açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu “Seçim öncesi Tivibu’dan sonra Digitürk’ün de Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, Samanyolu Haber, Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV ‘yi  platformundan çıkarması basın özgürlüğüne aykırıdır. Bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilmelidir” dedi.

TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Seçim öncesi halkın gerçekleri öğrenme kanallarının açık tutulması büyük önem taşıyor. Ancak iktidar, halkın gerçekleri öğrenme kanallarını tıkayan uygulamalarına  ısrarla devam ediyor.

Bu uygulamaları kamuoyuna kısaca hatırlatmayı yararlı görüyoruz:

1.İktidarın etkisiyle Digitürk Ulusal Kanal’ı mahkeme kararına rağmen dijital yayın platformuna dahil etmemiştir.

  1. Daha sonra Tivibu, Bugün TV, Samanyolu Haber ve Mehtap TV’yi dijital platformundan çıkarmıştır.
  2. Son olarak da Digitürk yürüyen bir soruşturmayı gerekçe göstererek Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, Samanyolu Haber, Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV ‘yi platformundan çıkarmıştır.

Medya kuruluşlarının basılması, gazetecilerin başına polislerin silah dayaması, gazetecilerin dövdürülmesinden sonra, iktidar eliyle dijital yayın platformlarında sansür uygulamaları zirveye yerleşmiştir.

Digitürk bu kararıyla medyada eşitlik ilkesini bozmuş, basın özgürlüğüne aykırı davranmış, seçim öncesi halkın haber alma hakkını engellemiştir.

Tivibu gibi Digitürk de bir kamu dijital yayın platformu olarak medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara tarafsız, hakkâniyet ölçülerinde, makul ve ayrımcılık içermeyecek koşullarda hizmet vermek ile yükümlüdür. Digitürk bu hukuksuz uygulamadan vazgeçmelidir.”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER