Cumhuriyet Kadını Atatürk ‘ün Askeri SULE YALÇIN…

2
3085

İnternet sayfamızın açılışını Cumhuriyet Kadını Atatürk ‘ün Askeri Kuva-yi Milliye ruhlu kadın Şule Yalçın anısına adıyoruz.

CUMHURİYET KADINI ŞULE YALÇIN

Her ölüm erken ölümdür, Uğur Mumcu katledildiğinde ,Cumhuriyet gazetesi Cağaloğlu binası önünde yapılan anma ve yürüyüş sırasında tanışmıştık, ben mesleğime yeni başlamış, Şule ise henüz lise öğrencisi idi, o gün bu gün hep abi kardeş gibi olduk, Erzincan Tercan’ın bir Alevi köyünde dünyaya gelmişti, gül yüzlü kardeşim, benim ile aynı mesleği tercih etti, ancak çok genç yaşında yakalandığı kanser mesleğini icra etmesine hep engel oldu, mesleğini yapamasada, haksızlığın, hukuksuzluğun karşısında dik durdu.

Silivri zindanlarına atılan yurtseverler için , soğuk yağmur demeden mücadelenin içinde yer aldı, bazen yorgun düşüp günlerce yatağa bağlı kalmasına rağmen, o hep yurtsevererin yurtseverlerin zindanlardan çıkacağı ve AKP’nin yıkılacağı günü görmeden canımı vermeyeceğim diyordu, yurtseverler esaretten kurtuldu ve AKP de yıkıldı, ancak bir özlemi yarım kaldı , Atatürk aydınlığının ülkemizde hakim olacağı günlerin geleceğine inanıyordu , bu nedenle de CHP yönetimine çok kızardı, tek tarıştığımız konu bu idi, benim KILIÇDAROĞLU NU savunmama abi sen duygusal bakıyorsun, KILIÇDAROĞLU bir proje sonucu o koltuğa geldi, CHP’yi dizayn etmek için, sende bu gerçeği fark edeceksin ama iş işten geçecek derdi.

Aday adaylığım döneminde yurt dışında tedavi görmesine rağmen , özellikle sosyal medyada şahsıma büyük destek verdi, HAYRİ YAMAN MECLİSE grubunu o yönetiyordu, grup üyelerinin ŞULE ABLASI her sabah gün aydın ATATÜRKÇÜ AİLEMİZ diye selamlardı.

Gül yüzlü kardeşimin aramızdan ayrıldığını bir yaz sabahı öğrendim, havaalanına koştum, anne ve babasını ve sevgili kardeşimi karşılamak için, Fatma ananın o sözleri halen kulaklarımda çınlıyor, anne Hayri abime söyle sakın ağlamasın kardeşin böyle istiyor demiş.

Evet sevgili Şule kardeşim isteğini yerine getirdim, gözlerimden yaşlar aksada ağlamadım, IŞIKLAR içinde yat canım kardeşim.

AV. HAYRİ YAMAN

 

2 YORUM

  1. Sevgili Şule abla ile birlikte yöneticisi olduğumuz grubun kuruluşunda bir kaç kez yüz yüze görüşme şansı buldum, cumhuriyet devrimine Atatürk ilkelerine bağlılığı ve mütevazi kişiliği ile hepimizin Şule ablası oldu, Nur içinde yat Şule ablacığım, senden aldığımız BAYRAĞI asla yere düşürmeyeceğiz.

CEVAP VER