Cizre’de Sıcak Gelişme ve Çatışmalar

0
448

Sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların 9 gündür sürdüğü Şırnak’ın Cizre ilçesinde, tek fırının açık olduğu, her aileye 5’er ekmek verildiği bildirildi.

Cizre’de 9. gününe giren sokağa çıkma yasağıyla birlikte başlayan telefon kesintisi bu öğlen saatlerinde sona erdi. Bu öğle saatlerinden itibaren ilçe ile telefon bağlantısı kurulmaya başlandı.

Bu arada HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın İdil’deki grup toplantısında yaptığı çağrı üzerine bu ilçede de günlerdir Cizre için kapalı olan kepenkler açıldı.

İçişleri Bakanlığı Cizre’deki Operasyonlara İlişkin Görüntüleri Yayınladı

Şırnak Valiliği tarafından geçen cuma günü saat 20.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre’de yasak devam ederken, PKK’ya yönelik operasyonlar da sürüyor. Çatışmaların sürdüğü 6 günde ölenlerin cenazelerinin henüz defnedilmediği belirtildi.

Son olarak, dün akşam Nur ve Yafes mahallelerinde iki ateş arasında kalan 52 yaşındaki Meryem Süne ile 20 yaşındaki Özgür Taşkın yaşamını yitirdi. Bu 2 kişinin cenazesi sokaklarda devam eden çatışmalar nedeniyle hastaneye götürülemezken, daha önce ölen 19 yaşındaki Sait Çağdavul, 18 yaşındaki Osman Çağlı, 12 yaşındaki Cemile Çağırga ile birlikte ölenlerin sayısı 5’e çıktı.

Cizre ilçesinde geçen ve araç trafiğine kapatılan uluslararası İpek Yolu, yaşanan çatışmalar nedeniyle hala trafiğe açılamadı. Operasyonun devam ettiği Nur Mahallesi, Orhan Doğan ve Nusaybin Caddeleri ile Dörtyol Kavşağı’nda, güvenlik güçlerine direnen gruplarla zaman zaman çatışıyor. Cizre’den, Şırnak merkez, Silopi, İdil, Güçlükonak ve Mardin’in Nusaybin ilçesine çıkan bütün yollarda ulaşıma kapalı bulunuyor.

Elektriklerin kesik olduğu ilçedeki Devlet Hastanesi’nde sadece bir doktor bulunduğu, diğer sağlık görevlilerinin işe gitmediği belirtildi.

VALİLİK 2 AÇIKLAMA YAPTI

Şırnak Valiliği, Cizre ilçesinde yaşanan olaylarla ilgili bugün art arda iki ayrı açıklama yaptı. İlk açıklamada 2 PKK’lının öldürüldüğü, örgüte ait çok sayıda mühimmatın ele geçirildiği belirtildi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER