CHP’den Suruç’taki Katliam İçin Meclis Araştırması Başvurusu!

0
404

CHP Genel Sekreteri Tekin, Grup Başkanvekili Özel, Genel Başkan Yardımcıları Tanrıkulu, Ağbaba ve Heyette Bulunan Milletvekilleri Suruç’ta yaşanan katliam için Meclis Araştırması açılmasını istediler.

Meclis Araştırması isteği ve gerekçesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

İnsanlık tarihinin en vahşi katliamlarını birini gerçekleştiren IŞID isimli barbar terör örgütünün, Türkiye’deki faaliyetlerinin ortaya çıkartılarak gerekli tedbirlerin kapsamlı biçimde derhal alınması ve 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’ta yaşanan ve 30’dan fazla yurttaşımızın yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan alçakça katliamın faillerinin ve arkasındaki güçlerin tüm boyutlarıyla ortaya konulması ve herhangi bir istihbarat zafiyeti olup olmadığı konusunda Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini saygılarımla arz ederiz.

Gürsel TEKİN                                            Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili                                      İstanbul Milletvekili

Özgür ÖZEL                                              Veli AĞBABA
Manisa Milletvekili                                       Malatya Milletvekili

Mehmet ŞEKER                                        Serkan TOPAL
Gaziantep Milletvekili                                  Hatay Milletvekili

Şenal SARIHAN                                         Mevlüt DUDU
Ankara Milletvekili                                       Hatay Milletvekili

Musa ÇAM                                                Necati YILMAZ
İzmir Milletvekili                                          Ankara Milletvekili

İlhan CİHANER                                        Onursal ADIGÜZEL
İstanbul Milletvekili                                    İstanbul Milletvekili

Hilmi YARAYICI                                       Birol ERTEM

Hatay Milletvekili                                       Hatay Milletvekili

Nurettin DEMİR
Muğla Milletvekili

GEREKÇE

Tarihin gördüğü en vahşi yöntemlerle katliamlar yaparak Ortadoğu coğrafyasını kana bulayan IŞİD isimli katliam örgütünün tüm insanlığı hedef alan terör faaliyetlerinin hedeflerinden birinin Türkiye olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Suriye krizinin başlangıcından bu yana Türkiye’nin sınır güvenliği başta olmak üzere, istihbarat, güvenlik ve dış politika alanlarında gösterdiği zaaftan yararlanarak ülkemiz içinde de yaygın biçimde örgütlenmiş olduğu ve eylem hazırlığında bulunduğu kamuoyunda, ulusal ve uluslararası basında ve TBMM’de defalarca gündeme gelmiştir. Ancak IŞİD’in yarattığı büyük tehlike bugüne dek ne yazık ki göz ardı edilmiş,IŞİD terör örgütüyle mücadele etmek için gereken kapsamlı yaklaşım ortaya konulamamıştır.

Bunun sonucunda ne yazık ki, dün Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde düzenlenen alçakça saldırı sonucunda 30’dan fazla yurttaşımız yaşamını yitirmiş, çok sayıda yurttaşımız yaralanmıştır. Kobane’nin yeniden imar edilmesine katkı sunmak için sınırı geçmeye hazırlanan yurttaşlarımızın maruz kaldığı ve tüm Türkiye’yi derin bir kedere boğan bu katliamın da IŞİD tarafından düzenlenmiş olduğu yönünde kuvvetli şüphe bulunmaktadır. Söz konusu örgütün daha önce de Reyhanlı, Adana, Mersin ve Diyarbakır’da düzenlenen kanlı saldırılardan da sorumlu olduğunu düşündürecek çeşitli deliller mevcuttur. Dolayısıyla dün Suruç’ta yaşanan ve ülkemizi derin kedere boğan katliamın sorumlularının ortaya çıkarılması, IŞİD isimli insanlık düşmanı terör örgütüne karşı kapsamlı bir mücadele stratejisi geliştirilmesi, Türkiye’nin sınır hattında can kaybıyla sonuçlanan ağır insan hakları ihlallerinin önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması ertelenemez bir siyasi öncelik haline gelmiştir. Bu konuda, tüm siyasi partilerimizin aktif sorumluluk alacağı bir Meclis Araştırmasının açılması ve bu araştırma sonucunda kapsamlı bir ortak mücadele stratejisi geliştirilmesi zorunludur.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER