Canan KARATAY’a ŞOK! Meslekten Men Edildi!

0
470
KARDIYOLOJI UZMANI *** Local Caption ***

DSN(@doktorlarsitesi) ÖZEL HABER – İstanbul Tabip Odası’nın aldığı karar doğrultusunda meslekten 15 gün süreyle  men edildiğini öğrendiğimiz Prof. Dr. Canan Karatay, kendi branşı olmayan alanlarda tıbbi gerçeklere aykırı şekilde bilgilendirmeler yapmaktaydı.

Hatırlanacak olursa Prof.Dr.Canan Karatay’ın gestasyonel diabet teşhisi için yapılan OGTT hakkındaki iddiaları hukuka taşınmıştı.  Yönetim Kurulu toplantısı yapan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Prof.Karatay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılığa verilen dilekçede Prof.Dr.Canan Karatay’ın yaptığı açıklamalarla halk sağlığını tehlikeye attığı iddiası bulunuyor. Prof. Dr. Canan Karatay “gebelikte yapılan şeker yükleme testi bebeğe zarar verir” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği de Prof. Dr. Canan Karatay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Dernek savcılığın yanısıra Sağlık Bakanlığı, Türk Tabipleri Birliği ve İstanbul Tabip Odası’na da Karatay’ı şikayet etmişti.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, Canan Karatay’ın “gebelik şekeri” ile ilgili açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı görüşünde.

Karatay hakkında 4 farklı şikayet yapılmıştı.

Başvuru ile ilgili detaylar:

1- Türk Tabipler Birliğine Merkez Konseyi’ne 25.02.2015 tarihinde 442-015 Evrak kayıt numarası ile elden şikayet başvurusu yapılmış olup;

TTB den 27.02.2015 itibari ile gelen yazı cevabında ilgili şikayetimizin tıbbi deontoloji ve hekimlik meslek etiği kuralları ışığında disiplin işlemleri yönünden değerlendirilmek üzere İstanbul Tabip Odası’na gönderildiği bilgisi verilmiştir.

2- Prof. Dr. Canan Karatay hakkında ikinci şikayet dilekçesi tarafımızca ayrıca İstanbul Tabip Odası’na 25.02.2015 tarihinde iadeli taahhütlü olarak gönderilmiştir.

3- Prof. Dr. Canan Karatay hakkında 3. şikayet İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kanalı ile 25.02.2015 tarihinde 2015/2753 ( İç Muh. ) kaydı ile gönderilmiştir.

4- Prof. Dr. Canan Karatay hakkında 4. şikayet Ankara Cumhuriyet Baş Savcılığı’na hitaben 26.02.2015 itibari ile yapılmış Savcılık dosyayı Basın Suçlarına göndermiştir. Basın Suçlarından takip edilecektir.

5- Prof. Dr. Canan Karatay hakkında 5. şikayet dilekçesi de Sağlık Bakanlığı 25.02.2015 tarih 27065 evrak kayıt numarası ile elden teslim edilmiştir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER