Başbakan Netanyahu: “Mescide Girmemize Kimse Engelleyemez”

0
396

Başbakan Netanyahu: “Mescide Girmemize Kimse Engelleyemez”

İsrail askerleri geçtiğimiz üç gün boyunca öğleye kadar Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girmesini yasaklamış, camiye postallarıyla girerek cemaate saldırıda bulunmuştu.

Saldırıyı protesto eden avlunun kapısındaki Filistinlilere de saldıran İsrail askerleri çok sayıda Filistinliyi yaralamış ve gözaltına almıştı. Askerlerin saldırılarında caminin kapı, pencere ve halıları zarar verildi.

Mescid-i Aksa Vakfı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişinin yasaklandığı saatlerde çok sayıda Yahudi yerleşimci ise polis korumasında içeri alındı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Mescid-i Aksa’daki mevcut durumu sürdürmeye kararlıyız, ancak Yahudilerin burayı ziyaret etmesine engel olmak isteyenlere izin vermeyeceğiz” dedi.

Kudüs’teki durumu değerlendirmek için bir “güvenlik toplantısı” gerçekleştiren Netanyahu, toplantı öncesi yaptığı yazılı açıklamada, “Sivillere ve polise taş, havai fişek ve molotofkokteyli atanlarla mücadele etmek için gerekli tüm adımları atacağız” ifadesini kullandı.

Basına yaptığı açıklamada aracın kontrolünü kaybederek yaptığı kazada hayatını kaybeden bir Yahudiyi hatırlattı:

“Tatillerin arifesinde (Yahudilerin yılbaşı olarak kabul edilen Roş Aşana tatili) bir kez daha kanıtlandı ki taş atmak ölüme sebebiyet verebilir. Bu eylemler çok sert ve önleyici cezalarla karşılık bulacaktır. Bu konuda sistematik bir değişikliğe giderek caydırıcılık ve önleyicilik noktasında yeni standartlar oluşturacağız.”

Netanyahu ayrıca, bugün atılması kararlaştırılan adımların ilerletilmesi için önümüzdeki hafta bir güvenlik toplantısı daha düzenlenmesi talimatı verdi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER