Barzani: PKK, Kürdistan’ı Terk Etsin

0
378

IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamada “PKK, Türk jetlerinin operasyonlarından sivillerin zarar görmemesi için Irak Kürdistan’ından çekilmelidir” denildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin ofisi PKK’dan bölgesel yönetim topraklarını tek etmesini istedi.

“PKK, IRAK KÜRDİSTAN’INDAN ÇEKİLMELİDİR”

Ofisin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “PKK, Türk jetlerinin operasyonlarından sivillerin zarar görmemesi için Irak Kürdistan’ından çekilmelidir. PKK, sivillerin kurban haline gelmemesi için savaşı Kürt bölgesinden uzak tutmalıdır.”

“PKK’NIN BÖLGESEL UNSURLARI OLMASAYDI…”

Mesut Barzani’nin danışmanı Kifah Mahmud da yaptığı açıklamada “PKK’nın bölgesel askeri unsurları olmasaydı, Türkiye sivil bölgeleri bombalamazdı” dedi.

Mahmud ayrıca “Irak ve Türkiye hükümetleri arasında yapılmış, bir saldırı durumunda Türk güçlerinin Irak’a girmesine izin veren bir anlaşma var. Bu yüzden PKK buradan çıkmalı.” şeklinde konuştu.

SADDAM DÖNEMİNDE YAPILAN ANLAŞMA HALA GEÇERLİ

Saddam Hüseyin döneminde imzalanan ve hala geçerli olan bu anlaşmaya göre, her iki ülkenin PKK saldırıları karşısında 15 km sınırı geçerek sıcak takip ve karşı saldırı yapma imkânı var.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER