Avcılar’da Noter Onaylı Dolandırıcılık

0
1247

Avcılar’da Noter Onaylı Dolandırıcılık

Avcılar’da Mehmet Bayhan isimli vatandaş aracını satmak isterken noterde dolandırıldı.

Avcılar’da Mehmet Bayhan isimli kişiden noter kanalıyla otomobilini satın alan Hacı D., ödeyeceğine söz verdiği parayı ödemeyince dolandırıcılık suçundan tutuklandı. Sattığı otomobili trafikte seyir halinde gören Bayhan, bir yandan aracı takip ederek bir yandan da cep telefonuyla polise ihbarda bulunarak şüphelileri yakalattı.

NOTER ONAYLI DOLANDIRILDI

Avcılar’da oturan Mehmet B., 15 gün önce otomobilini satmak üzere Hacı D., ile anlaştı. Birlikte notere giden Mehmet B., ve Hacı D., işlemler için beklemeye başladı. Evraklar hazırlandığında Hacı D., Mehmet B.’ye “Paran birazdan geliyor. Sen imzayı at. Sıramızı kaybetmeyelim” diyerek kandırdı. Bunun üzerine Mehmet B., noterde “Paramı tam ve eksiksiz aldım” yazarak satış sözleşmesini imzaladı. İmzalar atıldıktan sonra Hacı D., ‘tuvalete gidiyorum’ diyerek aracı da alarak ortadan kayboldu.

DOLANDIRAN KİŞİYİ POLİSLE BİRLİKTE KOVALAYIP YAKALADI

Aracını noter satışı ile kaybeden mağdur Mehmet B., önceki gün kendisini dolandıran kişiyi Avcılar, Merkez Köprüsü üzerinde bir cipin içinde gördü. Hemen bu aracı takip etmeye başlayan Mehmet B., bir yandan da 155 polis imdat telefonunu arayarak yardım istedi. Harekete geçen polis ekipleri, Sefaköy’de cipin önünü kesti. Ancak polis barikatını aşan şüpheli cipiyle kaçmaya başladı. Kısa bir kovalamacının ardından cipte bulunan 3 kişi gözaltına alındı. Araçta yapılan aramada bir adet ruhsatsız silah, çok sayıda mermi, kelepçe ve sustalı bıçak bulundu.

Şebeke oldukları belirtilen zanlıların internetten satışa çıkartılan araçların sahiplerine kendilerini varlıklı kişiler olarak tanıttıkları ifade edildi. Satışlardan önce güven ortamı sağlayan dolandırıcılar, noterlerin kapanış saatlerine yakın zamanlarda araç sahipleri ile buluşuyorlardı. Araçlarını satacak kişilerle noterlere giden dolandırıcılar “Satış sözleşmesini noter kapanmadan imzalayalım. İşlemler bitsin. Parayı yatıralım” diyerek satış sözleşmelerini otomobil sahiplerine imzalatıyorlardı.

GBT sorgulamalarında Hacı D. hakkında birisi bilişim sistemlerini kullanarak olmak üzere 13 dolandırıcılık suçlamasıyla arama kaydı bulunduğu ortaya çıktı. Uğur A. hakkında ise bir dolandırıcılık suçlamasıyla arama kaydı bulunduğu belirlendi.

Oto Hırsızlık Büro Amirliğine getirilen cipte bulunan Hacı D.(43), Uğur A.(35) ve Murat G.(40) olayla ilgili sorguya alındı. Şüphelilerden Murat G.’nin dolandırıcılık suçundan 13 kez polise geliş kaydı olduğu ortaya çıktı. Şüphelilerle ilgili soruşturma çok yönlü sürdürülüyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER