Avcılar’da Muharip Gazilere Plaket Töreni

1
588
haber-avcilar-belediye-handan-toprak-gazi-sehit-plaket (6)

Avcılar’da  Muharip Gazilere Plaket Töreni

Avcılar Belediyesi tarafından düzenlenen törenle Türkiye Muharip Gazileri’ne plaket verildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, Kıbrıs Gazileri ile yapılan röportaj ve görüntülerin yer aldığı belgesel gösterimi yapıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Avcılar Muharip Gaziler Derneği Başkanı Nurettin Ağaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı kuruluş tarihinin hiçbir zaman unutulmayacağını, şehit ve gazilerin her zaman hatırlanması gerektiğini belirterek, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak’a teşekkür etti.

Gaziler Her Zaman Başımızın Tacıdır

Kıbrıs Başkonsolosluğu Eğitim ve Kültür Ataşesi Fatma Anıl Öder gazilerimiz her zaman bizim başımızın tacıdır dedi. Türk Kore Gazileri Anma Topluluğu Genel Sekreteri Can Park ise yaptığı konuşmada, Kore’de gazi olanların hepsine Koreli dendiğini belirterek, “Onlar Kore’ye gelmeseydi bugün Güney Kore olmayacaktı. Bugün hiçbir şeye sahip olamayacaktık. Kore Savaşı’nın üzerinden 65 yıl geçti ve bugün Kore dünyada 16. Ülke durumunda bunu gazilerimize borçluyuz. Gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız” dedi.

Bizim Topraklarımızın Sınırları Masa Başında Cetvelle Değil, Mücadeleyle Çizildi

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak programda yaptığı konuşmada, Avcıların köklerine sahip bir kent olduğunu ve Avcılarda Muharip Gaziler Derneği bulunduğu belirterek, “Gazilerimiz bizim bütün anma ve milli törenlerimizde vardır. Onları gören çocuklarımız bu ülkenin nasıl kazanıldığını ne şartlar altında kazanıldığını bu toprakların önemini çok iyi bilmektedir. Avcılarımız ayrıca Çanakkale’nin 100. Yılında akın akın Çanakkale’ye gitmiş ve 1000 kadınımızda Çanakkale Türküsü söyleyip orada yatanlara da bizim evlatlarımız diyerek sahip çıktığı bir kenttir.

haber-avcilar-belediye-handan-toprak-gazi-sehit-plaket (6)
haber-avcilar-belediye-handan-toprak-gazi-sehit-plaket (6)

Bizim topraklarımızın sınırları masa başında cetvelle değil, bu uğurda mücadelelerle çizilmiştir. O nedenle de bizim bütün sınır kentlerimizin adı Gazi’dir Kahraman’dır. Her kentin kendi öyküsü vardır ve işgale karşı büyük bir mücadele vererek kurulmuş bir ülkedir Türkiye Cumhuriyeti. Bu toprakların insanları hakkın yanında haksızlığın karşısında yanında olmaya devam etmiştir. Gazilerimiz gibi çokça kahramanlar yetiştirmiştir böyle olmaya da devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti bölünmez bütünlüğü içinde kurulan devleti, muhasır medeniyetlere ulaşmış milletler arasında yerini almış ve laik, sosyal ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır. Bunun göstergesi de bugün burada yapılan törendir. O nedenle Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Avcılar İlçe Kaymakamı Hulusi Doğan ise şehit ve gazilerimize çok şey borçlu olduğumuzu belirterek, bütün gazileri saygıyla anıyorum dedi. Konuşmaların ardından muharip gazilere,  tüm gaziler adına plaketleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Avcılar İlçe Kaymakamı Hulusi Doğan, Avcılar Garnizon Komutanı Soner Çaylak, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, Kıbrıs Başkonsolosluğu Eğitim ve Kültür Ateşesi Fatma Anıl Öder, Türk Kore Gazileri Anma Topluluğu Genel Sekreteri Can Park, Avcılar Muharip Gaziler Derneği Başkanı Nurettin Ağaoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen gaziler ve şehit yakınları katıldı.

1 YORUM

CEVAP VER