Avcılar’da ‘Dikmen’ ve ‘Portakal Vadisi’ Modeli

0
770

Avcılar’da ‘Dikmen’ ve ‘Portakal Vadisi’ Modeli

Marmara Depremi’nin en fazla zarar gören yer olan Avcılar’da Kentsel dönüşümde Ankara’da başarı ile uygulanan ‘Dikmen Vadisi’ ile ‘Portakal Vadisi’ modellerinde izlenen projeler haber oldu.

Habere göre Murat Karayalçın Ankara Dikmen bölgesinde uygulanmakta olan projeye benzer bir projenin sosyal demokrat bir belediyecilik için iyi örnek olacağını söylemiştir.

Tahtakale’de İki Farklı Dünya

DHA’nın haberine projeden bahseden Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, Tahtakale Mahalle’sin de yaşayan insanların, iki farklı olanaklara sahip olduklarını ifade etmiş, Ispartakule’de yaşayanların lüks olanaklarıyla, diğer yerlerde ruhsatsız konutlarda yaşayanların elde edemedikleri olanakları arasında ki farkları dile getirmiştir.

Toprak, şöyle dedi:

“Ruhsatsız evlerinde altyapı hizmeti alamayanlar ile kocaman, pahalı satılan binalarda yaşayan ancak, yol, pazar, okul, kreş, kültür merkezi gibi hiçbir sosyal yaşamları olmayan, trafik sorunundan şehre ulaşamayan insanlar aynı sorunları yaşıyor.”

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Şöyle Devam Ediyor

“Geçen yıl yeni bir kent projesi yapmamız gerektiğini belirttik. Kentsel tasarımız ile ilgili sonuç 1 yılda ortaya çıktı. Yasaya göre, 1/5000’lik imar planını Büyükşehir, master yani büyük planı bakanlıklar, 1/1’lik imar planını ilçeler yapar. İmar planını tamamlarken öz varlıklarımızı çok iyi tespit ediyoruz, yatırımcıyı buraya çekip halkı zenginleştirmeyi istiyoruz. Avcılar; Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan E-5 ve E-6 karayollarının da geçtiği, havalimanına yakınlığı ile büyük ülkelerine 4.5 saatlik mesafede. Bir tarafı Küçükçekmece Gölü’ne, diğer tarafı Marmara Denizi’ne bakıyor. İki tarafından da suyu gören dünyanın ender bir coğrafik yapı üzerinde. Göl ile deniz arasında hava koridorları bulunduğu için hava kirliliği oluşmuyor. 30 bin insanın bulunduğu İstanbul Üniversitesi Kampusu, özel bir üniversite yine ilçemize canlılık katıyor.”

Handan Toprak, dönüşümde yer alacak şirketler ile halk arasında ki her türlü sorunda halkın sorularını, sorunlarını cevaplayabilecek Belediye’nin görevlendireceği avukat vb.uzmanların yardımcı olacağını söylüyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın Projeyi Dikmen ve Portakal Vadisiyle Karşılaştırdı

Murat Karayalçın, Avcılar için düşünülen Dikmen Vadisi Projesi’nin nasıl uygulandığını ve bunun İstanbul’da düşünülen bölgeye nasıl taşınması gerektiğini, toplumsal tasarımının çok güçlü bir şekilde karşılıklı uyumla yapılabileceğine şöyle açıklık getiriyor:

“Projenin başarıya ulaşmasında örgütlenme modeli, toplumsal tasarımının çok yüksek payı olduğunu düşünüyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi 2 bin konutluk o alanda yaşayan ve uygulanmasından etkilenecek hemşerileri ile bir araya gelerek o projeyi yürütmüştür. Dikmen Vadisi Projesi’nde 2 bin konut, 10 bin nüfus, 5 mahalle vardı. Orada o projeden etkilenecek 10 bin kişilik nüfus, 5 mahalle itibariyle kurulan dönüşüm kooperatiflerinde toplanmışlardı. Kooperatif temsilcileri ile belediyelerin belediye başkanı tarafından görevlendirilmiş yöneticileri bir araya gelerek bir proje karar kurulu oluşturmuşlardı. Halk ile belediye arasında örgütlü diyalog başlamıştı. Günümüzün moda deyimi ‘Kamu Özel İşbirliği’ var. İngilizce; ‘Public private partnership’ diyorlar. Biz orada ‘Kamu halk işbirliğini’ yapmıştık. Halkın temsilcileri, belediyenin yöneticileri, belediye başkanının başkanlığında bir araya gelerek o proje ile ilgili bütün kararları almışlardı. Bu dikkate alınması gereken bir model. Ama aynı modelin illa olduğu gibi şablon niteliğinde buraya taşınması da söz konusu olmayacaktır.”

Kaynak:DHA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER