Avcılar’da Deprem Değil, Bina Öldürür

2
807
deprem-avcilar-haber-yerel-medya-gazete-marmara-depremi

Avcılar’da Deprem Değil, Bina Öldürür

Avcılar Cihangir Mahallesinde yaşanan olaydan sonra, dikkatler yine hasarlı binalara yöneldi.

Avcılar Cihangir Mahallesinde 6 katlı apartman, taşıyıcı kolonlardan birisinin büyük gürültüyle patlamasının ardından dün akşam boşaltıldı.

KOLONUN PATLAMASI BÜYÜK BİR UYARI

 Avcılar Belediyesi Ağustos Ayında ABİS’i Kurmuştu

Avcılar Belediyesinin kurduğu ABİS sistemi ile, “akıllı harita” üzerinden Afet Bilgi Sistemi’ni uygulamaya başlatmış oldu. Sistem, olası bir afet öncesi gerekli tüm bilgileri harita üzerinden vatandaşın bilgisine sunacak. “Avcılar Afet Bilgi Sistemi’nde ( ABİS ), afet sonrası toplanma alanları, geçici iskan/çadır alanları, öncelikli yollar, toplanma alanları, alternatif yollar, sivil tahliye yolları, sahra hastanesi kurulacak alanlar, tüm hastaneler, eczaneler, ecza depoları, trafik kontrol noktaları, afet istasyonlarının yerleri ‘akıllı harita’ üzerinde gösterecek.

DEPREMİN NE ZAMAN OLACAĞI DEĞİL, NE KADAR HAZIRLIKLI OLDUĞUMUZ ÖNEMLİ

  • ABİS sistemi kuruluyor, fakat risk teşkil eden binalardan insanlar çıkamadıktan sonra sistem ne işe yarayacak?
  • Binalar ne kadar hazırlıklı ?
  • Denetimler nasıl yapılıyor ?
  • 17 Ağustos Depremi ve sonrasında yaşanan depremler neticesinde şu an ki binaların durumları nedir?
  • Avcılar İlçesi ve İstanbul beklenen büyük Marmara Depremine ne kadar hazır?

Avcılar Belediyesi ve Devlet yetkilileri umarım Cihangir Mahallesinde ki bu uyarıyı dikkate alır ve depremin ertelenmemesi gereken bir konu olduğunun farkında olurlar.

Avcılar’da Zemin Koşulları

Avcılar’da aktif fay olmadığı konusunda çoğunlukla tüm yer bilimciler hemfikir. O halde Avcılar’daki büyük yıkımın sebebi Avcılar’ın zemin koşulları diyebiliriz. Önce ki yıllarda yapılan araştırmalara göre Avcılar’ın İstanbul’un bazı deprem bölgelerine göre deprem sarsıntısından etkilenmesi neredeyse 10 kat fazla.

Avcılar’ın Eğimli Topoğrafyası

Avcılar ilçesi, İstanbul’da deprem sırasında en yüksek yer hareketlerine maruz kalan bir bölgedir. Avcılar’ın deprem sırasında çok sallanması, yüksek ihtimal ile Küçükçekmece ve Marmara Denizi‘ne doğru olan eğimli topoğrafyasından kaynaklanıyor. Bu topoğrafya deprem sırasında oluşan cisim dalgalarını, daha büyük tahribat yapan yüzey dalgalarına dönüştürüyor.

17 Ağustos depreminden sonra en çok tartışılan konulardan biri kentsel dönüşüm projeleriydi. Konutların deprem riski altındaki bölgelerden daha sağlam alanlara taşınmasını öngören projeler 3 yıl önce hayata geçmeye başladı. Ancak şöyle ki; yeni binalar depremde hasar gören yerlerde değil rantı yüksek olan bölgelerde yapılıyor.

17 Ağustos depreminin ardından yoğun tartışmalar arasında gündeme gelen düzenlemeler, 2012 yılında çıkarılan ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi’ hakkında ki Kanun’la daha somut hale getirildi. Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen yasa, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini oluşturmak üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair esasları düzenliyor.

” Deprem Değil, Tedbirsizlik Öldürür ” umarım yetkililer tehlikenin farkındadır..

Gökhan AKTEKE / Haber Avcılar

2 YORUM

CEVAP VER