Avcılar Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Engelli Öğrenciye Destek

0
309
haber-avcilar-handan-toprak-ilce-milli-egitim-engelli-ogrenci-destek

Avcılar Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Engelli Öğrenciye Destek

Avcılar’da oturan, doğuştan engelli olduğu için yürüyemeyen aynı zamanda böbrek hastası olmasına, son dönemde okula gidememesine rağmen okuma azmi ile ortaokulu teşekkür belgesi ile tamamlayan 15 yaşındaki Kader Akhan’a, evde lise eğitimi verilmeye başlandı.

Avcılar Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, evinde ziyaret ettiği Kader’den üniversite eğitimini hedeflemesini istedi.

haber-avcilar-handan-toprak-ilce-milli-egitim-muduru-emin-engin-engelli-ogrenci-destek
haber-avcilar-handan-toprak-ilce-milli-egitim-muduru-emin-engin-engelli-ogrenci-destek

Diyarbakırlı, 3 çocuk babası inşaat işçisi Abdulhalim ile ev kadını Feriha Akhan’ın 3 çocuğundan biri olan Kader’in doğuştan kalça çıkığı olduğu, sol bacağının hiç tutmadığı, sağ bacağını ise hafif basabildiği belirlendi. Geçen haziran ayında böbrek ameliyatı olan doktorların yürüyemeyeceğini açıkladığı Kader Akhan’a, Güngör Tekinel Ortaokulu‘na okula gidip gelebilmesi için bir televizyon programından akülü tekerlekli sandalyesi gönderildi. Derslerinde başarılı olan, Kader Akhan’ın okula gidip gelmede ve sınıfında zorlandığı göz önüne alınarak Avcılar Milli Eğitim Müdürlüğü 1.5 yıl süreyle evde eğitim verilmesini sağladı. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, engellilerin götürüldüğü piknikte teşekkür belgesi ile ortaokul eğitimini tamamlayan Kader Akhan ile ilgilenerek ‘hayalim’ dediği genç yatak odasını karne ve diploma hediyesi olarak verdi.
Anne Feriha ve babası Abdulhakim Akhan, yaşamdan hiç kopmayan, yüzünden gülümsemeyi eksik etmeyen kızları Kader Akhan’ın ‘Evde eğitim bitti, artık okuyamayacak’ diye endişeye kapıldı. DHA’nın haberi üzerine Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, “Kader’in okuması için gereken yapılacak” açıklaması ve genç kızın girdiği TEOG’tan 178 puan alması endişeleri yok etti. Kader Akhan, ilk tercihi Avcılar Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisesi‘ne yerleştirilirken, Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, okul müdürü İlyas Ödemişli ve çeşitli okullardan evde ders için görevlendirilen öğretmenlerden Suat Arslan, Lütfullah Kerim Bilgin ile birlikte aileyi ziyaret etti. Kader Akhan’a kitap hediye eden ve kısa süre içerisinde dizüstü bilgisayar sözü veren Müdür Engin, “Şimdi sıra önüne üniversite hedefini koyup, ona göre çalışmanda. Başarılı olacağına inanıyoruz. Yüzün hep gülsün” dedi.
Ziyaret sırasında oldukça heyecanlanan Kader Akhan, lise eğitimine evde devam etmesinden son derece memnun olduğunu, kendisine güvenen aile ve öğretmenlerinin çabasını boşa çıkarmayacağını söyledi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER