Avcılar İtfaiye Grup Amirliği / Söyleşi

0
801

Avcılar İtfaiye Grup Amirliği Söyleşimiz.

Avcılar İtfaiye İstasyonu memurları  ile söyleşi gerçekleştirdik. İtfaiyeciliğin zorluklarını, karşılaştıkları durumları ve yapmış oldukları çalışmaları kendilerine sorarak bu yazı dizisini hazırladım.

Öncelikle Haziran ayında Silivri’de yangına müdahale sırasında, üzerine duvarın çökmesi ile hayatını kaybeden Hayati Gökcan‘a Allah’tan rahmet ve en başta ailesine, yakınlarına ve meslektaşlarına baş sağlığı diliyorum.

 

İlçemizde görev yapan Avcılar Grup Amirliğini tanıyalım..

Her sabah 09:45 te zinde ve çevik kalmak için spor ile güne başlıyorlar. 24 saat uykusuz her an hazır durumda olabilmek için. Olay haberi geldiği, sirenin ve ışığın yandığı andan itibaren en fazla 30 saniyede binadan çıkış yapmak için hep tetikteler. Onlar sadece itfaiyeci değil, aralarında arama kurtarma uzmanı, ilk yardım uzmanı, futbol / basketbol hocası, milli güreşçisi, ahşap ustası, psikoloğu, mimar ı bulunuyor. Hepsinin en önemli ortak yanı ise İtfaiyeciliğe gönül vermeleri.

Avcılar İtfaiye Grup Amirliği Sorumluluk Alanı ve İstatistikleri;

 • Kendilerine bağlı müfrezeler; Kıraç, Esenyurt, Bahçeşehir, Beylükdüzü’nün bazı mahalleleri sorumlulukları arasında
 • 51 km2 lik bir alan sorumlulukları dahilinde.
 • 1 Milyon insandan sorumlular.
 • 2014 yılında 29,845 kişiye eğitim verildi.
 • 2014 yılında 3,445 olaya müdahale edildi
 • İstanbul’da en çok olaya çıkış yapan 2. İtfaiye grubudur.
 • 130 İtfaiyeci Grup Amirliği’nde görev almaktadır.

 

Öncelikle Sn. Nuri Öngel’in şu sözleri ile başlamak istiyorum.

İtfaiyeci ‘ Atik, Tetik, Çevik, İlgili, Bilgili ve Silgilidir..

Her bir kelimesi ile itfaiyeciyi anlatan bu terimlerden belkide en önemlisi ‘Silgili’. Neden diye sorduğumda bir itfaiyeci ağabeyim şöyle sözlerine başladı;

 • ‘Yangın haberi geldiğinde olay yerine ulaşınca ne ile karşılacağımız belli olmuyor.Kolu kopan veya yanan bir insan..Karşılaşmak istemeyeceğimiz en kötü durum yanmış bir beden. Yanmış bir insan bedenini görmek, kokusunu hissetmek psikolojimizi nasıl kötü etkilediğini anlayabilirsiniz. Benim ilk yanmış beden ile karşılaşmamdan sonra 1 ay burnumdan kokusu, gözümden görüntüsü gitmedi. Eğer ben bu görüntüyü hafızamdan silemezsem etkisinden kurtulamazsam sonraki olaylara müdahalemde beni etkileyecektir. ‘

Olaya müdahale haricinde İtfaiye ne yapar diye sordum kendilerine. Hiçte boş durmadıklarını anlıyorum onlar konuştukça. Öncelikle insanların sadece sigara, çay molası verdiklerinde, spor yaptıklarında kendilerini görerek ‘ ne güzel iş, boş boş duruyorlar!’ söyleminin kendilerini çok rahatsız ettiğini söylüyorlar.  ‘Yangın değil sadece işimiz, vatandaşımızı, tüm canlıları ilgilendiren her olay bizim işimiz.’ diyor bir itraiyeci ağabeyim..

Ne güzel olurdu aslında hiç olay olmaması.. Bir trafik kazasının olmaması, bir yerin yanmaması, bir insanın başının belada olmaması,bir yerin su baskınına uğramaması,hayvan dostlarımızın başlarının belada olmaması..

Olaya müdahale dışında itfaiye ne mi yapar? Başlıca şöyle bahsedeyim;

 • Büyük iş yerleri ve inşaatlara ön araştırma ve denetimler yaparlar. Tehlike oluşturacak durumları tespit ederler.
 • Fabrikalara faaliyet durumlarına yönelik denetimler düzenleyerek, oluşabilecek her türlü kaza durumunun analizini yaparlar. Gerekli uyarıları yaparak önlem alınmasını ve yapabilecekleri çalışmaları belirlerler.
 • Sorumluluk alanlarındaki her konumda risk analizleri yaparlar.
 • Bölgedeki öncelikli tehlike arz eden ve kalabalığın yoğun olduğu ( AVM, Fabrika, Okul vb.) yerlere İlk müdahale, risk analizi ve olay yerlerine ulaşma zamanı ile ilgili ön araştırmalar belli zamanlarla tekrarlanır.
 • Okullar’da, İş yerlerinde sürekli eğitim programları düzenliyorlar.
 • 2-3 ayda bir sokaklarda bulunan su vanaları (hidrantlar) kontrol ediliyor.

Yazı dizimiz devam edecek. Bir sonraki yazı dizisi yaşanan sıkıntılar, itfaiyenin beklentileri ve olay anları ile ilgili detaylı bilgiler olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER