Avcılar Isparta Kulede 4 Bin Aileye Şok

0
666

Avcılar Isparta Kulede 4 Bin Aileye Şok

Piyasaya olan borçları nedeniyle 2008’de intihar eden ‘Banker Kastelli’ lakaplı Abidin Cevher Özden’in, iş adamı Korkmaz Yiğit’ten olan alacağı yıllar sonra İstanbul Avcılar’da binlerce aileyi mağdur etti.

TEDBİR SÜRESİNCE DAİRE SATIŞI YAPILAMAZ

Özden’in oğlu Süleyman Cemil Bahadır, Yiğit’in babasına olan borcunu tahsil etmek için dava açtı. Dilekçede, Yiğit’in Avcılar Ispartakule’de (Bahçeşehir) yüzlerce dönüm araziyi hileli yollarda sattığı iddia edildi; Tahtakale bölgesindeki bu arazilere tedbir konulması istendi. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararıyla, “Taşınmazlara ait tapu kayıtları dava sonuçlanıncaya kadar satış ve devri önlensin” denildi.  Mahkemenin tedbir kararına karşı, farklı kişi ve şirketlerce itirazlar yapıldı. Tedbir kararını aldıran Avukat Yaşar Ağsu, “Bu karar bölgedeki 4 bine yakın konutu kapsıyor. Tedbir kararı devam ettiği sürece daire satışı yapılamaz. Daire sahipleri de daire satın aldıkları şirketlere, TMSF’ye karşı dava açabilirler” dedi.

‘BİZİMEVLER’İ  KAPSAMIYOR MU?

Ispartakule bölgesindeki en büyük proje alanına sahip Bizim Evler 1, 2, 3, 4 ve 5’te tapu devir işlemleriyle ilgili bir problem yaşanmadığı bildirildi. İhlas Yapı A.Ş’den yapılan açıklamada, Bizim Evler 6 ile Bizim Evler 7 projelerinde de tapu devir işlemlerinin sorunsuz yapıldığı belirtildi. Açıklamada, “Bizim Evler projelerinin yer aldığı arsaların tamamı, söz konusu parsellerin dışında kaldığı için tedbir uygulamasından etkilenmemektedir” denildi.

Emlak Konuk GYO’dan yapılan açıklamada da, bölgede üzerinde proje geliştirilmiş ve geliştirilecek şirkete ait arsalarda satış ve deviri kısıtlayıcı bir durum olmadığı belirtildi.

4 BİN AİLEYİ İLGİLENDİRİYOR

Tedbir kararını aldıran Avukat Yaşar Ağsu, “Bir süre önce hileli yollarla satılan bu araziler üzerine konutlar yapılmış durumda. Tahminimizce bu karar o bölgedeki 4 bine yakın konutu kapsıyor. Tedbir kararı devam ettiği sürece tekbir dairenin satışı yapılamaz. Zaten satış için tapu müdürlüğüne gidildiğinde mahkemenin bu kararı karşılarına çıkacak” dedi.

‘AYIPLI MAL SATTINIZ’ ŞİKAYETİNDE BULUNABİLİRSİNİZ

Av. Ağsu “Bu karardan, ne yazık ki bütün bu süreçle hiç ilgileri olmayan daire sahipleri de etkilenecek. Tabi daire sahipleri de bu durum karşısında hem daire satın aldıkları şirketlere hem TMSF’ye karşı kendileri uyarılmadıkları için ve ayıplı mal satıldığı için şikayetçi olabilirler” şeklinde konuştu.

AVCILAR TAPU MÜDÜRLÜĞÜNDE KRİZE YOL AÇTI

Av. Ağsu, Avcılar Tapu Müdürlüğü‘nde de krize neden olan sorunun çözümüne ilişkin ise “Bu tedbir kararı olduğu sürece sorun çözülemez. Tedbir kararının kalkması için de müvekkilin alacağının ödenmesi gerekir. Bu dosyada davalı olarak yer alan kişi veya şirketler müvekkile ödeme yaptıktan sonra, uğradıkları kaybı Korkmaz Yiğit’ten tahsil etme yoluna gidebilirler.” şeklinde konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER