‘Ailemiz İle Vedalaşıp İşe Gidiyoruz..’

0
413
Yazı dizime kaldığım yerden devam ediyorum.Bu bölümde İtfaiyecilerin karşılaştıkları problemler ve beklentileri üzerine konuları paylaşacağım.
Ama öncelikle bazı itfaiyeci ağabeylerimin şu sözlerini sizlere aktarmak istiyorum;
‘ Biz her işe gelişimizde, evimizden eşlerimiz ve çocuklarımızla vedalaşıp çıkıyoruz..’
‘ Sorumluluk duygusu yeri gelir bizi uykusuz bırakır.. ‘
‘ İnsanların hayatlarını daha kaliteli yaşamaları için hizmet veriyoruz..’
Olay yerinde bazen alkış, bazende küfüre maruz kalıyor itfaiyeciler.. Genelde insanların en büyük tepkisi itfaiyenin olay yerine geç gelmesi. Ancak bakıldığında olay hiçte öyle değil. Bir itfaiyeci ağabeyim der ki; ‘ İtfaiye geç kalmaz, geç kaldırılır.’
İhbar anından itibaren itfaiye ekiplerinin istasyondan çıkışları en fazla 30 saniyedir. Tüm donanımları araçlarında olan itfaiyeciler, üstlerini hızlı bir şekilde araç içinde değiştirirler. Avcılar İtfaiye İstasyonu’nun başlıca Avcılar İlçesinde en büyük şikayetleri şu şekilde;
  • Dar Sokaklarda Çift Yönlü Park
İnsanlar normal bir aracın geçeceğini düşünerek araçlarını park ediyorlar. Fakat İtfaiye araçları gibi büyük araçları düşünmüyorlar.
  • En Büyük Problem Denizköşkler Mahallesinde
Denizköşkler mahallesinin müdahale açısından en sıkıntılı bölge olduğunu söylüyorlar. Dar ara sokakların yanı sıra bilinçsiz bırakılan araçlar olay yerine ulaşmalarında büyük problem yaratıyor. Bu konuda Avcılar Belediye’sinden bölgede gerekli bilgilendirmelerin yada önemli noktalarda tabelalar konularak halkın bilinçlendirilmesini istiyorlar.
  • Kazı Çalışmaları Çok Büyük Problem
Bölgede ara sokak ve ana halterlerde yapılmakta olan kazı çalışmaları ve yolların kapalı olması olay yerine önceden belirlenen güzergah konusunda büyük aksaklıklara neden olmaktadır. İtfaiye ekiplerinin bu konuda beklentisi, çalışma olan bölgelerin sürekli İBB yada Belediye tarafından itfaiyeye bildirilmesidir. Bu sayede her sabah nöbet değişiminde bu bilgilerin aktarılması, o bölgedeki olay yerlerine ulaşımı yeni güzergahlar ile daha hızlı kılacaktır.
  • Avcılar Belediyesi’nden Lojistik Destek
Avcılar Belediyesinde bulunan su tankerlerinin su vanası rekorları, İtfaiye araçları ile uyumlu olmadığından büyük olaylarda su desteği alamadıklarını söyleyen itfaiye ekipleri bu konuda Avcılar Belediye’sinden bu konunun çözüme kavuşturulmasını istiyorlar.
  • Minibüsler Başımızın Belası Oluyor Bazen..!
Yaşanan bir olayı anlattı bir itfaiyeci ağabeyim. Olay yerine gittikleri sırada yol istemek için siren çala çala giden itfaiye ekibine bir minibüsçü durarak şöyle demiş ‘ Minibüs Yolunda Ne İşiniz Var..!’ Bak hele! Soru mu bu? Hepsi söylüyor  ‘Çok dertliyiz minibüsçülerden, yol vermiyorlar..’
Ellerindeki harita üzerinden en hızlı güzergahı belirlemeye çalışan itfaiyeciler insanların kuralları tanımaması, ihmal etmesi sonucu sürekli zor durumda kalıyorlar. Polis ten bu konuda kurallara uymayan kişilerin cezalandırılması talebini iletiyorlar.
  • Hep sıkıntı, hep dert mi..
Şimdide Avcılar İtfaiye İstasyonu ekibinin geçen sene Esenyurt Belediyesi tarafından resmi kurumlar arasında düzenlenen voleybol turnuvasında 1. olduklarını paylaşayım sizinle. Gülerek anlatıyorlar..’ Bizi görenler önce göbekli itfaiyeciler nasıl oynayacak dediler, mesela karşımızda Emniyet Müdürlüğü takımında 1,90 lık rakiplerimiz vardı. Ama turnuva sonunda 1. olduk ve gururluyuz. Avcılar itfaiyesinde Voleybol Milli Spor’dur.’
Sn. Handan Toprak’tan Avcılar Belediye’si olarak bu alanda turnuva yapmalarını istiyoruz’ diyerek bizden de bir mesaj iletiyorlar kendilerine.
Avcılar İtfaiyesi ile ilgili yazı dizim devam edecek..

Bir Önceki Yazı İçin Tıklayın

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER