268 Kılavuz Kaptanın Ortak Olduğu Şirket İflas Erteleme İstedi

0
405

268 Kılavuz Kaptanın Ortak Olduğu Şirket İflas Erteleme İstedi

Türkiye’de, uzakyol gemilerine hizmet veren 268 kılavuz kaptanın bir araya gelerek kurduğu tek şirket olan Deniz Kılavuzluk A.Ş. iflas erteleme istedi

İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne iflas erteleme başvurusu yapan çok ortaklı şirket konumundaki Deniz Kılavuzluk A.Ş.’nin (DEKAŞ) dava dosyası dikkat çekici ayrıntılar içeriyor. DEKAŞ avukatı Mustafa Şahin imzası ile mahkemeye sunulan dava başvuru dilekçesinde şirketin durumu ve mali sıkıntıya düşmesinin nedenlerine yer verildi.

20 YIL ÖNCE KURULDU

Dava dosyasında yer alan belgelere göre DEKAŞ 20 yıl önce, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde çalışan 122 kılavuz kaptanın ortaklığı ile kuruldu. Şirketin kuruluşunda Avrupa Birliği ülkelerindeki örnekler dikkate alındı. Şirket ortaklarının amacı, uluslararası taşımacılık yapan gemilere kılavuzluk hizmeti vermekti. TDİ’nin bir süre sonra çekildiği alanda DEKAŞ-Med Marine Konsorsiyumu hizmet vermeye başladı. Konsorsiyum, kısa süre içinde yaptığı yatırımlar ve hizmet kalitesini artırarak gelen gemilerin bekleme sürelerini ve meydana gelen kazaları azalttı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER